Tiny House Yapmaya Nereden Başlamalıyım ? Tiny House Nasıl Yapılır ?

Tiny House (küçük ev) hareketi, son dönemde Türkiye’de de büyük ilgi görmeye başladı. Ekonomik krizle birlikte pandemi sürecinin insanları olumsuz etkilemesi, bireysel ve müstakil yaşama yönelimi artırdı.

Birçok insan daha küçük ama işlevsel evlerde yaşama fikrine alışmaya başladılar. Tiny House yapmaya hazırsanız, nereden başlamanız gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tiny House yapmaya başlamadan önce :

Zamanınızı evinizi oluşturmaya adayacak mısınız ? Yoksa hazır olarak konsun mu istiyorsunuz ? Cevabınıza göre Tiny House unuzu profesyonel bir firmayla ilerleyerek zamanınızı harcamadan oluşturabilir veya iyi bir ahşap, metal vb.. usta veya küçük ölçekli atölye ile daha çok zaman harcayarak kendiniz de oluşturabilirsiniz. Her şey bütçenize ve zamanınıza bağlı.
İkisinin de artıları eksileri var bunları da yakında yazıyor olacağız.

Türkiye Tiny House üreticileri görüntülemek için buraya tıklayın.

Tiny House Yapmaya Nereden Başlamalısınız?

Tiny House akımının temelinde yatan felsefe, daha küçük yaşam alanı, minimal ama işlevsel eşyalar, doğayla dost, çevreci bir yaşam anlayışıdır. Bu nedenle küçük ve sade bir evde yaşamaya hazır olup olmadığınıza karar vermelisiniz. Küçük bir evde yaşamaya hazırsanız, evinizin mobil veya sabit olacağını belirleyin.

Mobil evler, tekerler üzerine yerleştirilmiş küçük evlerdir. Bir tırın, kamyonun üzerine inşa edileceği gibi römork gibi de imal edilebiliyor. Mobil ev sayesinde istediğiniz yere gitme imkanınız bulunuyor. Sabit evler, bir arsa üzerine normal bir konut inşa edilir gibi yapılıyor. Tek farkı, daha küçük ama daha işlevsel olmasıdır.

Tiny House Nasıl Yapılır?

21. yüzyılın başıyla birlikte ülkemizde bireysel ve çekirdek aile yaşamının, konut fiyatlarının sonucu olarak 30-50 metrekare arası daireler inşa edilmeye başlandı. İnşaat şirketleri, yapı marketler, müteahhitler dünyadaki gelişmeleri takip ederek tiny house Türkiye uyarlamalarını yapmaya başladılar.

Küçük bir evde yaşamaya hazırsanız, bahçenize veya arsanıza böyle bir ev yapmak/yaptırmak istiyorsanız inşaat şirketleri, mimar veya yapı marketlerle görüşebilirsiniz. İnternetten tiny house sahibinden örnek evleri inceleyerek nasıl bir ev istediğinizi netleştirebilirsiniz.

Sabit Tiny House Nasıl Yapılır ?

Küçük evin inşaatına başlanabilmesi için bir arsa veya bahçe olması gerekiyor. İnşaat alanının imar iznine tabi olması da önemlidir. Belediyeden gerekli izinler alındıktan sonra, mimar sizin istek ve ihtiyaçlarınıza göre evi tasarlayıp, planını hazırlıyor. Plan hazırlanırken evin ahşap, çelik konstrüksiyon, demir/alüminyum profiller, ısıcam, çatı, duvar, zemin izolasyonu belirtiliyor.

Hazırlanan plana göre evin temeli hazırlanıyor. Evin temiz su, atık su, klozet, tuvalet gibi tesisatların yeri hazırlanıyor. İnşaat ekibi veya kendiniz kolon olarak belirlenen direkleri dikiyorsunuz. Duvar olarak ahşap veya sandwiç paneller yerleştiriliyor. Bulunduğunuz coğrafi konuma göre çatı üçgen veya düz olarak ekleniyor.

Tiny House Son Dokunuşlar

 Evin kabuğu bittikten sonra elektrik, su tesisatı döşeniyor. Aslında bundan sonra eviniz hazır hale geliyor. Bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış.