Tiny House Nedir ?

Günümüzde, ev fiyatlarının ve inşaat maliyetlerinin yüksek rakamlara ulaşması ile Tiny House (küçük ev) akımı, ev sahibi olmak isteyenlere yeni bir umut kapısı oluyor. Ataerkil aileden, çekirdek aile yapısına geçiş sırasında bu akım, aslında ev sahibi olmak isteyenlere daha uygun maliyetle fırsat sağlıyor.

*tiny not: minimal yaşam anlayışını benimseyen kişilerin başlattığı bu akımın bir sektöre dönüşmüş olması, tiny yaşam için fırsatlar sunarken, modüler ev fiyatlarının yükselişini hepimiz gözlemlemekteyiz.

Tiny House Nedir ? Nereden gelir ?

Tiny House, kısaca “mikro ev” olarak nitelendirdiğimiz küçük evlerde yaşama akımıdır. 100 metrekare ve üzeri evlerde yaşamak yerine ortalama 10-50 metrekare arası yapılarda hayatlarını idame etme eylemidir. Bu akım küçük evlerde yaşamla birlikte daha az masraf, çevreye minimum zarar, geri dönüştürülebilir-sürdürülebilir, kendi kendine yetebilir bir yaşam kavramını benimsemektedir.

1970’li yıllardan itibaren düşünce olarak temeli atılan tiny house akımının popülerleşmesi, Sarah Susanka’nın 1998’ yayınladığı ve 2008’de güncellenen “The not so big house – O kadar büyük olmayan ev” kitabı olarak kabul ediliyor. Bu kitabın ardından 2008-2012 yılları arasında ABD’de büyük rağbet görüyor. Daha sonra bütün dünyaya yayılıyor.

2004’ten günümüze “tiny house” kelimesinin Google’da aranma raporu. Buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Tiny House Özellikleri

Birden fazla tiny house çeşidi olsa bile, bütün tiny house ların genel özellikleri;

1 – Doğaya saygılı : Maalesef üretilen evlerin hepsinde uygulanmadığını görsek de, bizim için en önemli maddesi ! Maksimum verimle kendine yetebilen bir ev olmalıdır. (Güneş, su veya rüzgar vb.. geri dönüştürülebilir enerji kaynakları kullanması )
2- Çok amaçlı kullanım alanları : Normal bir evde olan bütün bölümler sade ve işlevsel olarak yer alması hedeflenir
3- Ekonomik : Vergi, bakım, tamir, temizlik, düşük fatura gibi avantajlar sunuyor.
4- Zamanınız önemli: Yaşadığınız mekanın küçük olması ile size işlerinizde zamandan tasarruf ettirmesi.

Tiny House Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tiny House akımının temel amacı, minimal düzeyde bir yapı inşa ederek; tüketimden uzak, doğayla barışık ve sürdürülebilir bir minimal yaşam sürdürmektir. Bu doğrultuda evin içindeki yaşam alanınız minimal fakat en verimli kullanacağınız şekilde tasarlanması önemlidir.

Sabit veya mobil evler, bulundukları yerleşim yerinin mevsimsel şartlarına göre dizayn edilip, inşa ediliyorlar. Kaplama sistemleriyle ısı ve ses izolasyonu sağlanıyor. Küçük evi inşa ederken, akımın ruhuna aykırı davranmamaya dikkat etmelisiniz. Kullandığınız bütün malzemeler, yenilenebilir, sürdürülebilir olması birinci amacınız olmalıdır.

Evi inşa ettikten sonra aynı ruhu ev dekorasyonunda da göstermeniz gerekiyor. Sade, minimal, işlevsel ve doğayla dost mobilya ve araçlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Akımın temelinde yatan ruhuna aykırı davranmamalıyız.

Tiny House Fiyatları Ne Kadar?

İnşaat sektöründe malzeme çeşitliliği ve fiyat farklılığı, kişilerin istek ve taleplerini etkiliyor. Tabii bunda kaç metrekarelik tiny house yapacağınız/yaptıracağınız ve kullanacağınız malzemelerin kalitesi de önemlidir. Örneğin 20 metrekarelik bir evin, 50 metrekarelik bir evden daha ekonomik olması normaldir.

Ev fiyatlarını; yapı metrekaresi, kullanılacak malzemelerin kalitesi sayısı, işçi-nakliye maliyeti doğrudan etkiliyor. Genel olarak küçük bir evin maliyeti 30 bin ile 250 bin TL arasında değişiyor. En doğru fiyatı almak istiyorsanız, ihtiyacınızı tam olarak belirleyip, bu tip evleri inşa eden şirketlerden biriyle iletişim kurmanızdır.

Tiny House Yasal Mevzuatlar

Sabit veya mobil olarak tasarlanan küçük evler de yasal mevzuata tabidirler. Belediye sınırları içinde inşa edilecek herhangi bir yapı -isterse küçük ev olsun- 3194 sayılı İmar Kanunu’na tabidir. Sabit olarak inşa edilecek herhangi bir küçük ev ilgili kanunun 21. maddesine göre belediye veya valilikten yapı ruhsatı alması gerekiyor.

Mobil olarak tasarlanan küçük evler, Karayolları Trafik Kanunu’nun 3. maddesi ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 3. madde, C bendi 20. bölümüne göre “RÖMORK” olarak kabul ediliyor. Bu doğrultuda mobil küçük evinizi Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 42. maddesine tescil ettirmeniz gerekiyor.

Sayfamız hergün güncelleniyor. Detaylı bilgileri yakında burada bulacaksınız. Takipte kalın.