airbnb seo taktikleri tiny house

airbnb seo, üst sıralara çıkın! tiny house işletenlere 10 taktik

airbnb veya booking.com da rekabet her geçen gün artıyor. arama sıralamanızı yükseltmek ve kiralama gelirinizi arttırmak için 10 önemli tiny house airbnb seo ipucunu derledik.

1 – konuklarınıza yanıtlarınızda hızlı olun

Ev sahibi olarak göreviniz, yüksek yanıt oranını korumak ve olabildiğince çabuk yanıtlamaktır. Hızlı geri dönüş, airbnb ve potansiyel konukların sizi duyarlı bir ev sahibi olarak görmesini sağlar. airbnb, bu tür ev sahiplerini daha yüksek sıralamasıyla ödüllendiriyor. ayrıca, 24 saat içinde yanıt vermemenin yanıt oranınızı etkileyebileceğini de ve superhostluğunuzu kaybetmenize neden olacağını unutmamalısınız.

tiny ipucu :

misafirler genellikle aynı şeyleri sorduğundan yanıtlarınızı kaydedebilirsiniz. çoğunlukla otopark, havalimanından transfer, açık adres veya check-in saatleri hakkında bilgi isterler. önceden yazılmış yanıtlarınızı elinizin altında bulundurun ve gerektiğinde kopyalayıp yapıştırın.

2 – takviminizi güncel tutun (airbnb seo önemli ipucu)

takvimlerini güncelleyen ev sahiplerinin airbnb seo ’larını artırma şansı daha yüksektir. takviminizi düzenli olarak güncellerseniz, airbnb algoritması sizi aktif bir ev sahibi olarak etiketler ve yukarı taşır.

ayrıca, potansiyel bir rezervasyonu kaçırmak istemiyorsanız, takviminizi güncel tutmak sizin yararınızadır. Etraftaki evlerin fiyatlarını arada bir kontrol etmekte fayda var.

tiny ipucu :

birden fazla platform kullanan ev sahipleri, channel manager kullanabilirler. benim denediğim ve büyük faydasını gördüğüm guesty bu toollardan biridir. komisyonu biraz yüksek olsa da, kısa sürede super host olmamı sağladı ve 17 evi yönetmemi son derece kolaylaştırdı.

2-3 günde bir veya haftada bir fiyatlarınızda küçük değişiklikler yapın. farkı göreceksiniz.

3 – daha fazla 5 yıldızlı yorum alın

itibarınızı artırmak ve airbnb seo’nuzu optimize etmek için yorumlar çok önemlidir. airbnb’deki arama sıralaması, ev sahipliği yaptığınız misafirlerin sayısına ve onların bıraktığı derecelendirmelere bakar.
güzel haber şu ki, çok sayıda iyi incelemeniz varsa, kötü incelemelerin küçük bir yüzdesi sıralamanızı etkilemeyecektir.

yeni başlıyorsanız, olumlu yorumların sayısını artırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

tiny ipucu :

iyi yorumlar almak için konuklarınıza kaldıktan hemen sonra e-posta gönderin ve geri bildirim isteyin. konuk deneyimini iyileştirmek için çalışmaya hazır olduğunuzu belirtin. olumsuz yorumları konaklama sırasında, olumlu yorumları airbnb veya booking.com da almaya çalışın.

4 – anında rezervasyon özelliğini kullanın

anında rezervasyon, gezginlerin evleri hemen rezerve etmesine olanak tanır.
airbnb algoritması, rezervasyon yaptırma olasılığı daha yüksek olan kayıtları en üst sıraya taşır. bu nedenle anında rezervasyon özelliği açık olan girişler, arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alır.

ayrıca bazen konaklama arayan kişiler aramalarını yalnızca anında rezervasyona izin veren listelerle sınırlar. bu seçeneği kapatırsanız girişinizin onların aramalarında görünmeyeceği anlamına gelir.

tiny ipucu :

anında rezervasyon kullanma konusunda endişeleriniz varsa, sizinle rezervasyon yapmak isteyen misafirlerin karşılaması gereken gereksinimleri ekleyin. kaydınızı yalnızca kimliklerini gönderen konuklara açabilir veya diğer ev sahiplerinden tavsiye alan misafirleri kabul edebilirsiniz.

5 – reddetme ve iptallerden mutlaka kaçının

airbnb seo algoritmasının en hassas olduğu noktalardan biri rezervasyon iptalleridir. iptallerden mutlaka kaçınmalısınız. takviminizi güncel tutarak ve listelemenizi eksiksiz tutarak, iptal edilmiş bir rezervasyon olma olasılığını azaltırsınız.

tiny ipucu :

olası çifte rezervasyon sonucu eğer rezervasyonu iptal etmeniz gerekiyorsa, öncelikle durumu müşteriye açıklayıp tarih değiştirmeyi veya konuğu eğer var ise sizinkine denk bir işletmeye kaydırmayı deneyebilirsiniz.

6 – airbnb profilinizi doldurun ve güncel tutun

airbnb seo için tamamlanmış bir kayıt ve ev sahibi profili gereklidir. konuklar genellikle kendilerini güvende hissetmek istediğinden ve yalnızca güvenilir görünen ev sahiplerinden rezervasyon yaptığından, özenle doldurulmuş listeler daha fazla rezervasyon çeker. profilinizi kesinlikle doğrulayın ve girişinizin her bir bölümünü tamamladığınızdan emin olun.

paylaşacak güncellemeleriniz olduğunda profilinizi düzenlemeyi unutmayın. profiliniz ve konuk sorularına verdiğiniz yanıtlar arasında herhangi bir tutarsızlık olmaması önemlidir.

7 – hesabınızı sosyal medyada veya websitenizde tanıtın (airbnb seo için çok önemli)

dış bağlantılar, ister google, ister airbnb olsun bütün online mecralarda aranma sonuçlarınızın konumu için inanılmaz derecede önemlidir. bu nedenle, airbnb’nin ötesine geçin ve işletmenizi tanıtmak için diğer platformları kullanın.

şöyle basitçe anlatabilirim. eğer bir kişi sizi airbnb de arama yaparken bulursa aslında o airbnb müşterisidir ve sizi buluyordur. ama eğer siz kendi websitenizden veya instagramdan bir kişiyi airbnb ye yönlendiriyorsanız, airbnb ye müşteri kazandırıyor gibi düşünebilirsiniz.

bu yüzden kaydınızın linkini sosyal medyada veya websitenizde sergilediğinizden emin olun. facebook, linkedin veya instagram vs.. sayfanızda paylaşın ve arkadaşlarınızdan da aynısını yapmasını isteyin veya google veya facebook-instagram reklamları da verebilirsiniz.

8 – deneyim (aktivite,tur) ekleyin

airbnb sadece ev bulma sitesi değildir. ayrıca deneyim de bulup, satın almanıza imkan verir. siz de çevrenizdeki aktiviteleri ( sizin düzenlediğiniz veya 3rd parti çalıştığınız firmaların aktivitelerini) airbnb’ye yükleyerek, sıralamada üste çıkabilir, bulunabilirliğinizi arttırabilir ayrıca ek kazanç sağlayabilirsiniz.

9 – profesyonel fotoğraflar kullanın (airbnb seo için çok önemli)

kaydınızı profesyonel fotoğraflarla tanıtırsanız, kaydınızı inceleyen kişi sayfanızda daha fazla zaman geçirecek ve böylelikle airbnb SEO’nuz artacaktır. harika fotoğraflar, mülkünüzün en iyi özelliklerini vurgulayabilir. bu da listelerinize daha fazla gezgin çekmesini sağlayacaktır.

10 – rakip analizi ve rekabetçi fiyat

ilk başlarken, rezervasyonunuzu almak biraz zor görünebilir. inceleme ve derecelendirme olmadan nasıl rekabet edeceksiniz? ilk misafirinizi kazanmanın tek yolu kayıt fiyatınızı düşürmektir. rakiplerinizden daha az ücret alarak, indirimli bir fiyata yeni bir mülkü keşfetmeye hazır gezginleri çekebilirsiniz.

yeterli incelemeye sahip olduğunuzda ve %70 veya daha yüksek bir doluluk oranına ulaştığınızda, fiyatınızı haklı olarak artırabilirsiniz. bununla birlikte, fiyatlandırmanızı arttırırken, uygun ve piyasada rekabetçi olduğundan emin olmalısınız. airbnb SEO algoritması, misafirler için en önemli faktörlerden biri olduğu için fiyatınızı hesaba katar.