Elektrik kesilince hemen yapılması gereken 13 şey + 2 Bonus

Öncelikle elektrik kesintilerinin ortalama 10 dakika sürdüğünü, çoğunun planlı kesinti olduğunu ve yasalar tarafından korunmakta olduğunu ve terör, sabotaj, doğal afet, ağır kış koşulları gibi mücbir sebepler haricinde elektrik kesintisi süresi günlük olarak en fazla 12 saat olarak sınırlandırdığını unutmayın. Eğer faturanızı ödemeyi unutmadıysanız elektriğiniz kısa süre içinde gelecektir. Sizler için uzun elektrik kesintilerinde alabileceğiniz önlemleri derledik. İyi okumalar dileriz.

Kombiyi hemen kapatın

Elektriklerin kesildiği anda anlık yüksek voltaj darbeleri meydana gelir. Bu durum sadece elektirklerin gittiği veya geldiği anda değil, belli bir süre (10-15 dakika) devam edebilir. Bu sebeple elektronik eşyalarınızı özellikle kombinizi belli bir süre kapatmanız sizin için faydalı olacaktır.

Acil durum ışıklarınızı yakın veya kontrollü bir yerde mum yakın

karanlıkta yanan mum görseli

Elektrik kesintisinden sonra bulunduğunuz yerden hareket ederken kendinize zarar vermemeniz için acil durum ışıklarınızı telefon flashlarınızı veya daha loş ve romantik bir ortamı tercih edenlerdenseniz kontrol edebileceğiniz mesafe de mum yakın.
Karanlıkta bir yere çarpın istemeyiz!

Telefonunuzun pilini tasarrufta tutun

Mahallenizde elektriğiniz gitse bile baz istasyonlarının jeneratörleri devrede olacaktır. Telefonunuzun pili dayandığı sürece dışarısı ile iletişiminizi sağlamak adına telefonunuzu varsa ekonomik pil kullanım moduna alabilir, ekran ışığınızı düşürebilir, wi-fi, bluetooth, lokasyon servislerini kapatabilir, 5g veya 4g bağlantınızı en düşük bağlantı moduna alabilirsiniz. Böylece acil bir durum oluşması durumunda iletişiminiz olanağınız kopmayacaktır.

Sıcak Kalın (Kış Elektrik Kesintileri)

Eğer elektrikleriniz kışın kesilmiş ise mümkün oldukça kalın, hatta yünlü yorganlarınızı çıkartın, şayet elektrikler uzun süre gelmeyecekse çok işinize yarayacaktır.

ELEKTRİKLER KESİLSE BİLE VÜCUT ISINI KONTROL ALTINDA TUT!

Diğer elektronik cihazlarınızı fişten çekin

Yeni teknolojik ev aletlerinin her ne kadar voltaj sabitleyicileri olsa bile, elektrik kesintileri zarar verme olasılığı bulunmaktadır. Elektronik cihazlarınızın fişini çekmenizin önemini hatırlatmak isteriz. Buzdolabı, televizyon, dondurucu vb.. Bir veya birkaç lamba fişte tutun ki, elektriğin geldiğinden haberiniz olsun 🙂

Aile üyeleriyle iletişime geçin

Aile üyelerinizin elektriğinizin gittiğinden haberi olmayabilir. Kesintinin uzun sürmesi halinde, merkalandırmamak için onlara haber verin.

Doğru iletişim en karanlık anlarda bile ışık saçabilir!

Elektrik kesintisi (Türkiye) ve Power outage (Worldwide) grafikleri

Son zamanlarda daha fazla duymaya başladığımız elektrik kesintisi kelimelerinin google da arama raporları ilginizi çekebilir

Elektrik kesintisinin süresini bulmaya çalışın

Yaşadığınız elektrik kesintisi planlı bir kesinti olabilir. Elektrik dağıtım şirketleri yaşanacak elektrik kesintilerini haber vermektedirler. Yaşadığınız şehrin elektrik dağıtım şirketinin sayfasından bu durumu kontrol edebilir, var ise bildirim merkezine telefonunuzu kaydettirerek ilerideki elektrik kesintilerinden haberdar olabilirsiniz.
Bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketini bulmak için tıklayın

Binanızdaki asansörü kontrol edin

Asansörler çoğunlukla kesinti durumunda bulundukları kata ilerleyip kapılarını açarlar fakat yinede kapıdan çıkıp kontrol etmekte fayda var. Işığınızı yanınıza almayı unutmayın.

Buzdolabınızın kapağını kapalı tutun

Buzdolabınızın içindeki hava derecesini yükseltmemek için, olduğunca kapalı tutmanızda fayda var. Eğer içinden birşey alacaksanız, önceden planlayıp hızlı şekilde almanızı öneririz.

Trafik ışıkları çalışmayacak, dikkatli sürün!

Elektrik kesintisine her zaman evde yakalanmazsınız. Eğer araba kullanıyorsanız, trafik ışıklarının çalışmadığını fark edeceksiniz. Sürücülerin kafası karışacağı için dörtyol ağızlarında dikkatli olmanızda fayda var. Güvenli sürüşler dileriz.

Kapıları ve camları kapalı tutun ( Kış kesintileri için)

Elektriğin ne zaman geleceğini bilmiyorsanız, ısı kaybına neden olmaması adına kapınızı ve camlarınızı kapalı tutmanızda fayda var.

Elektrik kesintisini dağıtım şirketine haber vermek

Eğer kesinti planlı değil ise ve özellikle sert hava koşulları sırasında elektrik kesintisi meydana geldiyse, elektrik dağıtım şirketinize haber vermenizde fayda var. Muhtemelen haberleri vardır fakat aklımızda bulunmanlı diye düşünüyoruz.

Sakin olun 🙂 ve tadını çıkartın

Koltuğunuza oturmak, biraz sakinleşmek ve var ise eski radyonuzu açarak nostalji yapmaya ne dersiniz ? Buyurun size fırsat. Bazen planlamadığınız aktiviteler size güzel gelir.
Elektrik kesintisinin uzun sürmemesini diler, eğer yazıyı buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederiz.

Türkiye’de elektriğin tarihi

Kesinti sırasında elektriğin tarihini okumak isterseniz tıklayınız